„A SEBÉSZET TÖRTÉNETE…1846-BAN KEZDŐDÖTT A NARKÓZIS FELFEDEZÉSÉVEL, S A FÁJDALOMMENTES OPERÁCIÓ LEHETŐSÉGÉVEL. AMI AZELŐTT VOLT, CSUPÁN ÉJSZAKÁJA VOLT A TUDATLANSÁGNAK, A KÍNNAK ÉS A SÖTÉTSÉGBEN VALÓ MEDDŐ TAPOGATÓDZÁSNAK.” BERTRAND GOSSET
„ELKÉPZELHETŐ-E NAGYOBB BIZALOM EGYIK EMBER RÉSZÉRŐL A MÁSIK IRÁNT, MINT AMIKOR VALAKI BELEEGYEZIK ABBA, HOGY A MÁSIK BÓDÍTÓ MÉREGGEL FÁJDALMATLAN ÉS ÖNKÍVÜLETI ÁLLAPOTBA HOZZA ÉS SZEMÉLYÉT NEKI KISZOLGÁLTASSA.” BILLROTH T.
Vakbél műtét
T.Doktor úr!
30 éve egy vakbélműtét után erős szédülés vett rajtam erőt. Termeszetesen a műtét utáni gyengeségre fogtákAztán a szédülés maradt , gyengült-erősödött, szivpanaszokkal társult,majd pánikbetegséget állapitottak meg.Milyen megfigyelések/irodalom vannak ezzel kapcsolatban?Nagyon emlékszem, hogy az altatás kezdetén volt egy pillanat, amikor nem kaptam levegőt, akartam szólni, persze már nem tudtam.Én az egész "pánikbetegségemet" ennek tudom be, mert mindig a "legjobb" orvosok vizsgáltak, csoportterápia , pszichológus, gyógyszerek tömkellege, de csak az utóbbi néhány évben tudtam, valamelyest "emberhez méltó" életet élniMost ujabb altatásnak nézek elébe, epekőműtét, de szeretném gerinc érzéstelenitésben + enyhe kábító/altató injekció kombinációjával "megélni"Van-e erre mód, megérti-e az altató orvos a problémámat?
köszönettel
Regina
ALTATTÁK MÁR?
MONDJA EL (JÓ VAGY ROSSZ) ÉLMÉNYÉT, MEGBESZÉL(HET)JÜK
ALTATNI FOGJÁK?
TEGYE FEL KÉRDÉSÉT, TUDJUK MEG FÉLELMÉT, MEGBESZÉL(HET)JÜK
Kedves Regina!
Kedves Regina!
30 évvel ezelőtt egészen más volt az altatás, mint most.
A műtét utáni szédülés-gyengeség több okból alakulhat ki, lehet például a használt erős gyógyszerek mellékhatása, vagy a folyadékhiánytól. Azonban ez legkésőbb néhány nap után rendeződik. Az elhúzódó mellékhatásoknak a pánikbetegségben játszott szerepét nem ismerem, ez a pszichológia szakterülete.
Amikor levegőt nem kapott és szólni sem tudott, az, az a helyzet volt, mikor az elaltató gyógyszer hatása elmúlt, vagy még nem kapta meg, miközben az izombénító már hathatott. Ilyen helyzet régen sajnos előfordulhatott, erről olvasni közleményeket a szakirodalomban.
Epehólyag műtét manapság többnyire úgynevezett laparoscopos módszerrel történik, ebben az esetben a hasüreg gázzal történő feltöltése/felfújása miatt ez csak altatásban végezhető.
Hagyományosan végzett epehólyag eltávolításhoz elvileg lehet gerinc-közeli (= epidurális) érzéstelenítést alkalmazni nyugtató kiegészítéssel. Ennek kivitelezése rendkívül nagy gondosságot követel de a teljes fájdalommentesség akkor sem garantálható. Ugyanakkor az érzéstelenítés blokkolhatja a légzőizmok mozgató beidegzését, amitől ismét átélheti, hogy „nem kap levegőt”. Mindezek miatt ez a módszer nem vált széles körben alkalmazott eljárássá.
Javaslom, válassza a gyakorlott szakember által végzett és gondosan felügyelt altatást.
Kérdését megköszönve, üdvözlettel,
Dr Sugár István
aneszteziológus
(amennyiben bővebb választ igényel, vagy további kérdése van kérem próbáljon a weblap üzemeltetője közvetítésével e-mailben vagy mobil telefonon elérni)